MEĐUNARODNI DAN MATERNJEG JEZIKA

21. februara 2024.

Međunarodni dan maternjeg jezika obilježen je uglednim časom iz predmeta muzička kultura u korelaciji sa bosanskim jezikom. Na času je obrađena nastavna  jedinica "Ruse kose, curo imaš". Učenici su se u uvodnom dijelu časa upoznali sa osnovnim pojmovima maternji jezik i nacionalna pripadnost. U uvodnom dijelu časa ucenice trećeg razreda sa učenicima petog razreda podijelile su nešto više znanja o istom. U glavnom dijelu casa nastavnica muzičke kulture sa učenicima je odradila zanimljivu narodnu pjesmu "Ruse kose, curo imaš". Pored obrađene pjesme učenici su bili u prilici da odgledaju i muzikološko-dokumentarni film koji se vezuje za nastajanje pjesme, njenog mijenjaja i prihvatanja u raznim narodima i jezicima.

Nakon filma, učenici su zaključili da je muzika jedan od najefikansijih oblika za očuvanjem maternjeg jezika, kao i očuvanjem sopstvenog identiteta. U zavrsnom dijelu časa pjesma " Ruse kose, curo imaš" otpjevana je na tri jezika: bosanskom, srpskom I turskom. Pjesma je izvedena na tri jezika iz razloga sto u nasoj školi imamo dvije ucenice turske nacionalnosti i želeli smo da u ovom danu obuhvatimo sve jezike svih učenika naše škole.