Evropski dan jezika

25. septembar 2020.

U osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ je tradicionalno obeležen Dan evropskih jezika. Učenicima su sadržaj prezentovali osmaci naše škole i nastavnice nemačkog jezika, Adisa Jakupović i Elzana Fakić. U nastavku smo razgovarali o istoriji i važnosti učenja stranih jezika. Učenici su pokazali veliko interesovanje i svojim sugestijama i pitanjima su upotpunili prezentaciju.

Jedna od promena koju je globalizacija donela je, svakako, intenzivnije izučavanje stranih jezika. Poznavanje samo engleskog jezika više nije dovoljno. Evropa je bogata jezicima – postoji preko 200 evropskih jezika, ali građani Evrope govore i mnoge druge strane jezike.  Zanimljiv je podatak, recimo, da se samo u Londonu može čuti više od 300 različitih jezika i da u ovoj metropoli živi 50 nacionalnosti sa populacijom od oko 10.000 ljudi.

Učenje jezika donosi prednosti i za mlade i stare – nikad niste suviše stari da naučite jezik i da uživate u mogućnostima koje izučavanje jezika otvara. Čak i ako znate samo nekoliko reči jezika zemlje koju posećujete (na primer na odmoru), to vam omogućava da steknete nove prijatelje i kontakte.

Učenje jezika drugih ljudi je način da se pomogne da se bolje razumemo i prevaziđemo naše kulturne razlike.

Izučavanje stranih jezika je postalo nužnost i pravo za SVE – to je jedna od glavnih poruka Evropskog dana jezika.

Evropu čine 53 države, među kojima je po površini najveća Rusija, a najmanja Vatikan.

Jezik kojima se sluzi najviše stanovnika u Evropi, bez ruskog, je nemački.

Važnost učenju stranih jezika

Granice između zemalja i naroda se brišu, sve je više firmi koje otvaraju svoja predstavništva van svojih država.  Izreka ” Vredite onoliko koliko jezika govorite”  pokazala se kao tačna jer nedovoljno vladanje stranim jezikom može Vam biti prepreka u napredovanju u karijeri, upisu studija ili specijalizacije u inostranstvu, komunikaciji na putovanjima.