Oktobar mesec zdrave ishrane

01. novembar 2018.

Zavod za javno zdravlje tokom meseca oktobra promoviše pravilnu ishranu. Tim povodom održana su predavanja u osnovnoj školi "Vuk Karadžić" u Tutinu. Predavanje je održala Selma Biševac. Predavanju su prisustvovali učenici petog, šestog, sedmog i osmog razreda, kao i učenici migranti. Osim učenika, prisustvovala je i nastavnica biologije Nerkesa Dreković, koja je ujedno i koordinator Tima za zdravstvenu zaštitu učenika, kao i stručna služba.

Ishrana je jedna od najzastupljenijih tema, kako u stručnim krugovima, tako i u svakodnevnim razgovorima. Šta kvalitetno skuvati, šta je ukusno po jelo, koje se namirnice dobro slažu. Oktobar je mesec kada se poseban akcenat stavlja na temu ishrane, jer je ceo mesec posvećen ovoj temi.

"Posledica nepravilne ishrane je pre svega gojaznost kao najveći problem, a ona izaziva mnoge bolesti kao što su, srčana oboljenja, visok krvni pritisak, šećernu bolest, aterosklerozu čak i neke maligne bolesti. Statistički podaci pokazuju da je velika zastupljenost ovih oboljenja u našim krajevima. Po obolelila od dijabetesa smo prvi u regionu. Zato se Zavod za javno zdravlje u mesecu oktobru, koji je inače i mesec promocije pravilne i zdrave hrane, bavi malo jačim aktivnostima.