Obeležen 18. oktobar, Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima

18. novembar 2018.

Povodom 18. oktobra, Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, Učenički parlament OŠ "Vuk Karadžić", zajedno sa koordinatorom Melisom Kurtanović, organizovali su predavanje na temu: "Borbe protiv trgovine ljudima" sa ciljem da se učenicima približi fenomen trgovine ljudima kao oblik modernog ropstva, ukazivanjem na uzroke i posledice ove pojave kao i raznolike načine za uvlačenje u lanac trgovine ljudima. Predavanju je prisustvovala direktorka škole Sadeta Nasufović, kao i stručna služba.

Prisutni učenici su imali priliku da se bolje upoznaju sa oblicima, načinima i prevencijom trgovine ljudima. Učenici su posebno diskutovali o prevenciji zloupotrebe dece, prevenciji dečjeg prosjačenja i sklapanja ugovorenih brakova... I ovo je jedan od načina podizanja nivoa svesti dece o ovoj negativnoj pojavi savremenog društva.

Trgovina ljudima jedna je od najkompleksnijih kriminalnih pojava koja pogađa savremeno društvo i predstavlja kršenje ljudskih prava zagarantovanih međunarodnim pravom i nacionalnim zakonodavstvom.

Ipak, činjenice govore da ropstvo  postoji svuda - u svim državama, u svakom gradu. Od tinejdžera koji potiču iz porodica iz srednje klase u bilo  kojoj razvijenoj zemlji, do dece beskućnika koja žive na ulicama najsiromašnijih zemalja, ropstvo ima uticaj  na sve kulture i sve klase. Kao i bilo koji oblik zloupotrebe, ovde nije bitno etničko poreklo, geografija, ekonomija, uzrast ili pol.

Veća svest većeg broja ljudi o ovom problemu vodi ka snažnijem otporu protiv ove užasne nepravde. Zato je bitno misliti o tome, govoriti, edukovati, pre svega decu, kao najranjiviju društvenu grupu, imati svest o merama opreza i držati se njih