Realizacija seminara ,,KAKO U KONFLIKTNIM SITUACIJAMA SA UČENICIMA, RODITELJIMA I KOLEGAMA“

31.10.2021.god.

Danas je u prostorijama OŠ ,,Vuk Karadžić“ u Tutinu održan seminar sa temom ,,Kako u konfliktnim situacijama sa učenicima, roditeljima i kolegama“ s početkom u 10h. Seminar je akreditovan od strane ZUOV-a, a njegovo trajanje je jedan dan i nosi 8 bodova.

Kroz predavanja i radionice grupu su vodile Jasmina Stojković i Snežana Milojković. One su svojim zanimljivim, sadržajnim i poučnim, a istovremeno dinamičnim, slikovitim i edukativnim izlaganjima potvrdile da pripadaju nizu izvanrednih i najboljih predavača.

Neki od opštih i specifičnih ciljeva ovog seminara su:

Unapređivanje veština nastavnika da prepoznaju motivacione uzroje različitih oblika ometajućeg ponašanja učenika na času, kolega i roditelja pri uzajamnoj komunikaciji i predmetne strategije za njihovo prevazilaženje;

Unapređivanje znanja o sposobnostima potrebnim za konstruktivno rešavanje i upravljanje konfliktima;

Razvijanje svijesti nastavnika o važnosti planiranja i realizacije preventivnih aktivnosti u oblasti nasilja, zanemarivanja i zlostavljanja...

Učesnici su od danas bogatiji znanjem o konstruktivnim i destruktivnim konfliktima. Također, predavanja su im pomogla da lakše uvide još neke od načina da unaprijede svoje komunikacijske veštine kada dođe do konflikta,  zatim da sam problem analiziraju, prepoznaju uzrok odnosno okidač i pronađu put do najboljeg rješenja.

Na kraju su se svi jednoglasno složili da ne možemo dozvoliti da konflikti upravljaju nama, već da mi prvenstveno moramo naučiti kako da upravljamo njima.