Ekskurzija 8. razreda

Proteklog vikenda učenici osmog razreda naše škole bili su na dvodnevnoj ekskurziji.

Posetili su jednu od  najlepših pećina u Srbiji, u Majdanpeku - Rajkova pećina. Rajkova pećina jedna je od najinteresantnijih u našoj zemlji - darovana kalcitnim prostranstvom površine kilometar i po, kroz koje protiče Rajkova reka.

Nastavak puta je vodio do Hidroelektrane Đerdap koja proizvodi oko 20% električne energije naše države. Tu su se upoznali sa gradnjom i radom ove ogromne hidroelektrane. Imali su priliku da vide i arheološko nalazište Lepenski Vir. Kultura Lepenskog Vira je stara oko 8000 godina i predstavljala je potpunu nepoznanicu za arheologe, a nazvana je po lokaciji na kojoj je otkrivena.

Narednog jutra, čekao ih je obilazak  Beo Zoo Vrta u Beogradu, zatim su nastavili  put Kalemegdana, jedan od najlepših parkova Beograda a takođe je i najvažnije istorijsko nalazište kojim dominira Kalemegdanska tvrđava, nastavili su put kroz najlepsu ulicu u gradu - Knez Mihailovu i na kraju sledila je poseta Bajrakli džamije koja je sagrađena izmedju 1570. i 1680.godine, a postoji legenda da je jedan od najstarijih istorijskih spomenika podignut 1521. neposredno nakon što su Turci osvojili Beograd.

Pratilo ih je lepo vreme koje je doprinelo da ova ekskurzija ostane u lepoj uspomeni.

Slike možete pogledati u GALERIJI na našem sajtu.